Course Open

The Annual Goodall trophy Open Mixed Junior Team Competition was played on Sunday 30th September on a cold and blustery day with a very challenging strong wind.

The 16 teams of 4 players taking part from various clubs in Lancashire and Cheshire were undeterred by the weather and enjoyed a very competitive team competition.

Nine teams took part in the 18 hole Stableford Competition for the Goodall trophy and the clear winners with an excellent score of 83 points were Caldy G C and our team from West Lancashire G C were runners up with 74 points.

In the 9 hole Texas Scramble 7 teams took part with both Formby and ourselves entering 3 teams each and S&A one team. This competition for the higher handicaps who generally would play only 9 holes was also keenly contested with the winning score of 38 recorded by a 3 player team from Formby/Formby Ladies G C with Southport & Ainsdale a close second with a score of 39. The 9 hole competitors also had an 18 hole putting competition, which was won by S&A with 61 putts closely followed by runners up, WLGC team 1, with 63 putts. In addition to this there were also separate nearest the pins for the 9 and 18 hole competitors and also a nearest the line on the 9th and 18th hole.

Mavis Goodall very kindly sponsored the prizes for the competition and the prizes were presented by Harry Tunnicliffe, standing in for the Captain, and the Lady Captain Janet Owen.

WINNERS OF GOODALL TROPHY 2018: (2 best scores to count on each hole)
83 points – CALDY G C: 
                        Emily Fearns-Nicol (10) , Cameron Walker (8), Luke Garvey (19), Sam Lea (25)                                                           
 
RUNNERS UP:
74 points – WEST LANCASHIRE G C:

                        Jake Whalley-Grundy (7), William Davies (13), Jess Pindar (15), Adam Curd (25)

                                                                                                                           

72 points – HAYDOCK PARK G C:

                        Niamh Moss (19), Max Gray (21), Charlie White (24), Hannah Scott (28)

71 points – LYMM G C:                                                                                                                                                                              

                       McKenzie Gourley (18), Immy Marsland (20), Matt Hardman (18), Freddie Fairhurst (24)

70 points – LEE PARK G C:

                        Preston Diggle (7), Joe Doolan (7), Bethany Griffiths (16)

69 points – GRANGE PARK G C:

                        Ian Fenney (17), Ben Greenough (22), Grace Molyneux (24), Giancarlo Albanese (28)

67 points – FORMBY/FORMBY LADIES G C:  

                        Ben Meredith (9), Lauren McLauchlan (10), Isla Barlow (20), Matthew Hough (21)

66 points – DELAMERE FOREST G C: 
                       Imogen Williamson (8), Oliver Johnson (9), Aaron Mohun (16), Will Bebington (18)
63 points – SOUTHPORT & AINSDALE G C:

                       Brooklyn Smith (15), Henry Maw (16), George Carrington (18),  Jessica Sinclair (37)

9 HOLE MIXED TEAM TEXAS SCRAMBLE
WINNERS:
38 -  FORMBY/FORMBY LADIES TEAM 1: James Prescott, Anthony Prescott, Jessica Howard  

RUNNERS-UP:

39 – SOUTHPORT & AINSDALE: Matt Johnstone, Thomas Tubey, Kristian Barker, Izzy Duck On a card play off from

39 - FORMBY/FORMBY LADIES TEAM 2:  Will Neave, Nicholas Boland, Lucy Brown, Sophie Hall

40 – WEST LANCASHIRE TEAM 2: Eva Abernethy, Ellis Worsley, Alayna Pearse, George Crompton                                      

41 – WEST LANCASHIRE TEAM 1: Joss Morgan, Henry Sinker, Joseph Boland, James Bolton

42– FORMBY/FORMBY LADIES TEAM 3: Aled Evans, Lizzie Charnock, Daisy Appleton, Izzie Charnock on a c.p.o from

42 – WEST LANCASHIRE TEAM 3: Sahana Fisher, Harley Roberts, Sam Williams, Dylan Carr

Nearest the pin on 6th Hole:   Aled Evans (Formby G C)
Nearest the line on 9th Hole:  James Prescott (Formby G C)       
 

18 HOLE MIXED TEAM PUTTING COMPETITION
(2 best putts to count on each hole)
WINNERS:
61 PUTTS -  SOUTHPORT & AINSDALE WEST LANCASHIRE Team 1:

                        Matt Johnstone, Thomas Tubey,  Kristian Barker, Izzy Duck

RUNNERS-UP:

63 PUTTS – WEST LANCASHIRE TEAM 1:

                         Joss Morgan, Henry Sinker, James Bolton, Joseph Boland

 

67 PUTTS - WEST LANCASHIRE TEAM 3: Sahana Fisher, Dylan Carr, Sam Williams, Harley Roberts   on a c.p.o from

67 PUTTS – FORMBY/FLGC TEAM 3: Aled Evans, Lizzie Charnock, Daisy Appleton, Izzie Charnock
68 PUTTS – FORMBY/FLGC TEAM 1: James Prescott, Anthony Prescott, Jessica Howard                          on a c.p.o from

68 PUTTS - WEST LANCASHIRE TEAM 2: Ellis Worsley, George Crompton, Eva Abernethy, Alayna Pearse

69 PUTTS – FORMBY/FLGC TEAM 2 : Will Neave, Nick Boland, Lucy Brown, Sophie Hall